Sretna beba sretna mama
RADIONICA ZA RODITELJE "SRETNA BEBA-SRETNA MAMA"Radionice za rano poticanje cjelokupnog djetetovog razvoja.
Cilj ovih radionica je potaknuti i osvijestiti važnost privrženosti majke i djeteta, zajedničke komunikacije s dojenčetom, važnost vanjskih utjecaja na razvoj djeteta, iskustvo igre, važnost čitanja, važnost izbjegavanja ekrana u ranoj dobi djeteta, stimulacija emocionalnog razvoja djeteta. Radionice će se održavati jedan dan u tjednu u jutarnjim terminima. Namijenjene su majkama s djecom do treće godine života.
Radionice provode psihologinja i logopedinja.
PROGRAMSKI SADRŽAJ:
Privrženost – skladni rani odnos između roditelja i dojenčeta zaštitno djeluje na dijete. Majka i dijete predstavljaju nedjeljivu cjelinu, toplo i skladno komuniciraju i međusobno se razumiju. Iz toga dijete dobiva osjećaj zaštićenosti i voljenosti. Komunikacija – istraživanja pokazuju da su djeca osjetljiva na govor i u vrijeme dok se nalaze u majčinoj utrobi. Dojenčad za razliku od odraslih razlikuje jezik temeljem ritmičkih obilježja govora.
Vanjski utjecaj na razvoj djeteta – jedna od značajnih spoznaja je da uz nasljeđe jednako važan utjecaj imaju vanjski utjecaji kao što su ljubav, njega, odgoj i obrazovanje. Ukoliko dijete odrasta u mirnom i poticajnom okruženju u njegovu će se mozgu razviti veze koje će mu omogućiti ovladavanje raznim vještinama i znanjima, za razliku od djece koja odrastaju u okolini u kojoj nema sigurnosti i roditeljske njege.
Igra – poznato je da dijete sve uči kroz igru, ali pritom je važno naglasiti da nije igračka ono što potiče razvoj mozga već iskustvo igre.
Čitanje – važno je uključiti dijete u aktivnost čitanja i naučiti ga da u tome uživa jer je će to uvelike doprinijeti kvalitetnom psihosocijalnom razvoju djeteta.
Mediji – istraživanja pokazuju da djeca koja gledaju TV u dobi do treće godine imaju značajno veći rizik od razvoja poremećaja pažnje u dobi od 7 godina. Prema preporukama Američkog pedijatrijskog društva djeca u dobi do druge godine ne bi trebali gledati bilo kakav ekran jer on može negativno utjecati na rani razvoj mozga.
Emocionalni razvoj – majka koja pokazuje samopouzdanje i vlada situacijom naučit će dijete da ovlada svojim emocijama.