Psihodrama
ŠTO JE PSIHODRAMA?Dječja psihodrama je grupna psihoterapijska metoda u kojoj sudjeluje 4-8 članova, djece istog ili približnog uzrasta koji zajedno s dvije odrasle osobe, koje su educirani voditelji dječje psihodrame, zajedno konstruiraju priču i poigravaju situacije u igri uloga. Djeca smišljaju priče unoseći vlastite likove, emocije i radnje, a te se priče, zatim, odigravaju kroz glumu.
Dječja psihodrama omogućuje djeci slobodno izražavanje emocija i pozitivnije odnose s vršnjacima. Spontana igra oslobađa dječju kreativnost, dovodi do intenzivnih osjećaja zadovoljstva te pozitivno utječe na razvoj ličnosti.
Opuštena atmosfera aktivira i pospješuje sposobnost djeteta da se emocionalno iscijeli.
KAKO SU ORGANIZIRANE RADIONICE NA DJEČJOJ PSIHODRAMSKOJ GRUPI?
Prvo se formira grupa djece s obzirom na dob, spol, razvojne karakteristike i razloge uključivanja u psihodramu. Tako formirana grupa djece u kontinuitetu dolazi na zajedničke susrete. Susreti se održavaju jednom tjedno u trajanju od sat vremena kroz 10 do 15 tjedana.
TKO PROVODI PSIHODRAMU?
Susrete dječje psihodrame provode dječji psiholozi koji imaju iskustvo rada s djecom različite dobi i specifičnih psiholoških potreba, a koji su certificirani dječji integrativni psihoterapeuti.
KOME JE NAMIJENJENA DJEČJA PSIHODRAMA?
- Djeci iznad 5 godina
- Djeci koja imaju potrebu za opuštenim druženjem gdje mogu doživjeti osobnu jedinstvenost, kreativnost i ljudsku veličinu
- Djeci kojoj treba podrška da nauče kako surađivati i prilagođavati se
- Djeci koja imaju nisko samopoštovanje i lošu sliku o sebi
- Djeci koja imaju teškoće u uspostavi adekvatne interakcije s vršnjacima
- Djeci koja se suočavaju s promjenama u obiteljskom kontekstu
- Djeci kojoj treba podrška u regulaciji vlastitih emocija i poremećaja u ponašanju
- Djeci koja imaju poteškoće u učenju
- Svakom djetetu u vidu psihološkog osnaživanja