UČESTALOST I TRAJANJE NEUROFEEDBACK TRENINGA
Pojedini trening traje 45 minuta do sat vremena, ovisno o tome što se u treningu radi i koji se ciljevi nastoje postići. Optimalni rezultati postižu se radom 2 puta tjedno, a kod pojedinih osoba može se provoditi i češće. U prosjeku je djeci potrebno oko 40 treninga kako bi se postigli željeni rezultati, dok kod odraslih brojka varira između 20 i 40 treninga.
KOME JE NEUROFEEDBACK NAMIJENJEN?
Neurofeedback mogu koristiti svi, mali i veliki. Donja dobna granica je oko 4 godine (ovisno o suradnji djeteta), dok gornje dobne granice nema. Postoji oko 10% populacije koja je otporna na neurofeedback trening, svi drugi trebaju dobru motivaciju i educiranog trenera. Najčešće se koristi kod određenih teškoća, ali isto tako se može primjenjivati kako bismo unaprijedili svoje zdravlje i izvedbu i bili još bolja verzija sebe.
TEŠKOĆE KOD KOJIH SE NAJČEŠĆE PRIMJENJUJE
Teškoće u pažnji i koncentraciji
Motorički nemir
Emocionalna disregulacija
Impulzivnost u ponašanju
Teškoće čitanja
Teškoće u razvoju (ADHD, Poremećaj iz spektra autizma, Aspergerov sindrom, poremećaji komunikacije)
Emocionalne teškoće (anksioznost, depresija)
Epilepsija
Stres
KAKO ZNAMO ZA KOGA JE NEUROFEEDBACK?
Najvažniji korak u procesu je inicijalna procjena, koja ima za cilj odrediti da li bi neurofeedback bio koristan za tu osobu, i bez nje je čitav proces nezamisliv.
U prvom dijelu procjene želimo saznati zašto ste se odlučili za neurofeedback i koji su ciljevi koje želite postići. Radi se o kliničkom intervjuu koji provodi psihologinja, a može uključivati i dodatno testiranje psihološkim instrumentima. Zatim slijedi bazično snimanje električne aktivnosti i kvantitativna analiza dobivenog EEG signala. Analiza se temelji na kvantificiranju podataka dobivenih snimanjem EEG-a i njihovoj statističkoj analizi, te potom usporedbi s ciljanom populacijom. Ona nam govori o relativnom obilju, tj. jačini određenih moždanih valova u specifičnom trenutku. Nakon analize educirana trenerica (psihologinja) definira postoje li odstupanja u načinu na koji mozak radi koja se mogu poboljšati neurofeedback treningom. Posljednji korak je definirati ciljeve treninga i na koji način ćemo ih postići.
U našem centru primjenjujemo frekvencijski neurofeedback, te je svaki trening individualiziran i u potpunosti prilagođen osobi.
DUGOTRAJNOST NEUROFEEDBACK TRENINGA
Dugotrajnost neurofeedback treninga ponajviše ovisi o tome da li je novi obrazac moždane aktivnosti “prenaučen”, odnosno usvojen do te mjere da osoba zna na koji način postići željeno mentalno stanje. Kod manje djece i djece s intelektualnim teškoćama učinci su dugotrajni ukoliko je značajno promijenjen obrazac moždane aktivnosti i uklonjen prethodni ometajući obrazac. Navedeno je moguće samo ako je napravljen dovoljan broj treninga koji ovisi o brzini učenja, izraženosti teškoća, te svjesnosti vlastitih mentalnih stanja. Učinci se produljuju pozitivnim potkrepljenjima iz okoline, odnosno kada osoba dobije nagradu za ono ponašanje koje se razlikuje od prethodnog, a koje je rezultat novog i promijenjenog moždanog rada.