25.03.2021 13:59
Tradicionalne i suvremene spoznaje u razvoju djece s poteškoćama u razvoju
Predstavljamo Vam prvo izdanje časopisa Snažan start! U njemu možete pročitati i članak naše logopedinje Tamare Galunić!
Sve do nedavno djeci s poteškoćama u razvoju pristupali smo u terminima sindroma, koristile su se globalne etikete, a prognoze koje su se nudile odnosile su se na te etikete. Većina etiketa prikazivala su kronične, doživotne poteškoće, koje su nas vodile pri savjetovanju roditelja, a na taj način smo negativno utjecali i na roditeljska očekivanja. U temelju tih pretpostavki stajalo je vjerovanje da djeca koja pripradaju nekim od sindroma imaju više sličnosti nego razlika. Preokret se dogodio kada se pažnja posvetila djeci do treće godine. To je dovelo do formiranja drugačije slike o prirodi teškoća. Otkriveno je da se djeca koju su uobičajeno svrstavali u iste kategorije, zapravo prilično razlikuju jedno od drugoga, da svako dijete ima jedinstveni živčani sustav, stoga i jedinstven način učenja i jednistven put za napredak. Iz tog razloga razvijen je i novi način promatranja i tretiranja djece s poteškoćama u razvoju.
Posljednjih godina svjedoci smo da su mnoga djeca s s poteškoćama u razvoju ostvarila veliki napredak u intelektualnom, emocionalnom pa tako i govorno-jezičnom razvoju nego što se to ranije smatralo uopće mogućim. Brojna istraživanja dokazala su da interaktivna iskustva mogu promjeniti strukturu mozga kod djece, te da dodatna auditivna iskustva u ranom životnom razdoblju povećavaju broj neuronskih veza koje se koriste za obradu glasova i riječi. Međutim, način na koji se djeca razvijaju ovisi o vrsti iskustava u koja su uključena.
Pristup koji uključuje roditelje, odgojitelje i/ili učitelje i terapeute stvara sveobuhvatan program u svrhu intelektualnog, emocionalnog i govorno-jezičnog razvoja svakog djeteta. Ključno načelo po kojem se rana intervencija u svom suvremenom obliku najviše razlikuje od starog koncepta rane intervencije je upravo usmjerenost na obitelj. Taj princip podrazumijeva stvaranje partnerstva između stručnjaka i roditelja, prepoznavanje važnosti ranih interakcija između roditelja i djeteta za djetetov razvoj, kao i potrebe osnaživanja roditelja. Naime, samo opušteni i u sebe sigurni roditelji mogu prepoznavati djetetove signale i na njih odgovarati.
Rana intervencija je učinkovita ako započne onda kad znamo da postoji rizik za nastanak poteškoća. Budući da je razvojni ishod rezultat složenog međudjelovanja bioloških čimbenika (na koje najčešće ne možemo djelovati) i okolinskih na koje kroz ranu intervenciju možemo utjecati i tako rano učenje učiniti najboljim mogućim, zadatak je profesionalaca iz domene rane intervencije da unaprijede međusobnu suradnju i utjecaj na kreatore javnih politika na državnoj i lokalnoj razini kako bi se stvorili uvjeti za najbolji mogući razvojni ishod za djecu s razvojnim rizicima i s poteškoćama u razvoju.
U našem programu SNAŽAN START upravo je naglasak na ključno načelo – usmjerenost na obitelj. Takav pristup pokazuje znatan utjecaj na djetetovu prognozu i napredak. Roditelji su glavni pokretači djetetova razvoja, a roditelji koji su uključeni u naš program svjesni su upravo ove činjenice. Djeca trebaju stabilne i zaštićene uvjete za razvoj u kojima se prvenstveno razvija snažan emocionalni odnos između roditelja i djeteta. Na tom odnosu stvaraju se temelji za optimalan djetetov rast i razvoj.
Uzimajući u obzir nedostupnost logopeda, koji je neophodan u ranoj intervenciji, naročito u ruralnim područjima uvidjeli smo potrebu za virtualnom/online ranom intervencijom prvenstveno u cilju savjetovanja roditelja, te za razvoj logopedskog materijala. U procesu razvoja logopedskog materijala uzimamo u obzir kako on treba biti pogodan za korištenje roditeljima, odgojiteljima i/ili učiteljima te logopedima, jednostavan za korištenje, jasan i zanimljiv djeci, strukturiran i s jasnim cilljevima koje želimo postići kod djece. Logopedski materijali omogućit će roditeljima da s djetetom svakodnevno provode logopedske vježbe kod kuće, uz budno oko logopeda.
Literatura:
Stanley I. Greenspan, dr.med., Serena Wieder, dr.sc.: Dijete s posebnim potrebama
Marta Ljubešić: Rana intervencija kod komunikacijskih i govorno-jezičnih odstupanja
Tamara Galunić, mag. logoped
Logoped u projektu SNAŽAN START