21.09.2020 07:46
Što su predčitalačke vještine?
Predčitalačke vještine preduvjet su za razvoj čitalačkih vještina. Poznavanje razvijenosti predčitalačkih vještina može nam biti pomoć u ranom prepoznavanju teškoća u čitanju.
Upravo zato su nam važne procjene ovih sposobnosti prije upisa u školu. Također, u predškolskom periodu dijete najlakše usvaja nova znanja i vještine jer su im prilagođena i zanimljiva.
Temeljne predvještine čitanja i pisanja su:
Uredan govorno – jezični razvoj
Fonološka svjesnost
Vizualna percepcija i diskriminacija
Fina motorika
Uredan govorno-jezični razvoj odnosi se na: bogat vokabular, pravilne rečenice, prepričavanje priča i događaja, postavljanje pitanja, pojam tiska (što su slova, što su riječi, gdje je početak stranice, naslov priče, u kojem smijeru čitamo).
Pod pojmom fonološka svjesnost podrazumijevamo prepoznavanje, stvaranje i baratanje dijelovima riječi, što se odnosi na: rimu, slogovnu analizu i sintezu riječi, prepoznavanje prvog i zadnjeg zlasa u riječi, glasovnu analizu i sintezu te baratanje glasovima. Upravo ove sposobnosti su nam neophodne da bi dijete moglo govor pretvoriti u pisani kod.
Vizualna percepcija i diskriminacija kod djece nam je izrazito važna za razumijevanje i interpretaciju okoline, kao i za učenje čitanja, pisanja i računanja. Kada govorimo o vizualnoj percepciji kod djece podrazumijevamo: prepoznavanje i razlikovanje oblika, prepoznavanje položaja u prostoru, praćenje zadanih linija, razlikovanje likova od pozadine i koordinaciju oko – ruka.
Kako bi dijete bilo što uspješnije u ovladavanju pisanja potrebno je razvijti finu motoriku mišića šake i prstiju. Prije nego dijete počne učiti pisati slova treba pravilno držati olovku, crtati, bojati, precrtavati oblike.
Dijete koje usvoji predčitalačke vještine s lakoćom će usvojiti i tehniku čitanja i razumijevanja pročitanog teksta.
Kako roditelji mogu potaknuti djetetove predčitalačke vještine?
razvijati kod djeteta interes za čitanje, pisanu komunikaciju, matematiku
odvojite vrijeme za male „rituale“ zajedničkog čitanja slikovnica i priča
pokazati vlastitim primjerom koliko su pisana komunikacija i matematika važne u svakodnevnom životu
tijekom čitanja povremeno pokažite djetetu rukom točno smjer onog što čitate, pokažite mu početak i kraj neke rečenice, oznaku broja stranice, zajedno prije čitanja pronađite gdje piše naslov, a gdje autor priče…
potaknite dijete da vam prepriča poznatu priču ili crtić koji ste gledali
pokušajte zajedno izmisliti drugačiji završetak neke poznate priče
zajednički razvrstajte igračke pa neka dijete označi kutije u koje ih spremate
zajedno s djetetom pišite popise za kupovinu
potičite dijete da uspoređuje automobile, kuće, drveće ili bilo što drugo prema veličini, visini, udaljenosti
dok hodate ulicom ili se vozite u automobilu igrajte govorne igre poput: smišljanja rime, smišljanje suprotne riječi, tko će se prije sjetiti riječi na zadano slovo, riječi koja počinje onim slovom kojim je prošla riječ završila i sl.
dok kupujete ili slažete voće ili povrće razgovarajte gdje /čega ima više, manje, jednako
potičite dijete da npr. podijeli svakom ukućanu po dva kolača ili mandarine, da iz vrećice bombona odvoji pola za brata ili sestru
razgovarajte o zanimanjima članova obitelji
izradite kućnu slovaricu od reklamnih kataloga – neka dijete izreže sličice pa ih lijepi na kartone za svako slovo abecede (pekmez i pecivo na stranicu sa slovom P, tepih kod slova T itd.)
PREPORUČENA LITERATURA ZA RODITELJE:
Čudina Obradović: Igrom do čitanja, Zagreb. Šk. Knjiga
Čudina Obradović: Čitanje prije škole, Zagreb, Šk. knjiga
M. Peteh: Svako slovo nešto novo,
E. Slunjski: Kad djeca pišu, broje, računaju…, Varaždin, Stanek