16.01.2021 11:59
Online nastava
S početkom drugog polugodišta, velik dio učenika imat će online nastavu. Nudimo nekoliko smjernica kako bi djeci olakšali i pomogli da se prilagode na ovaj način rada od kuće.
Kreće i drugo polugodište. Ponovno velik dio učenika ima nastavu online. Epidemiološka situacija zbog COVID-19 utjecala je na organizaciju nastave koja je učenike postavila u novo i neprirodno okruženje rada i komunikaciju. Učenici koji su nastavu pratili kroz bliski fizički kontakt, u neprestanoj socijalnoj interakciji i komunikaciji s nastavnicima i drugim učenicima sada se nalaze u drugačijim uvjetima. Moderna praksa kao i brojna istraživanja i literatura dokazuju da je online nastava sve prisutnija i sve raširenija. Bez obzira na brojne prednosti koje online nastava nudi, okolina online nastave pred učenike postavlja brojne zahtjeve koji iziskuju razvijenost praktičnih vještina i sposobnosti. Ono što je kod nastave na daljinu i dalje nejasno jest koliko je ona učinkovita i kakav je njen utjecaj na mentalno zdravlje učenika. Uz to pred učenike su postavljeni brojni zahtjevi prilagodbe i savladavanja različitih informatičkih zahtjeva kako bi se nastava na daljinu odvijala neometano. Sve navedeno dobro je promatrati kao privremenu situaciju te kao priliku za razvoj fleksibilnosti i oblikovanje novih vještina.
Nudimo nekoliko smjernica za što kvalitetnije i lakše praćenje nastave od kuće.
1. Dobro je da dijete prati nastavu uvijek sa istog mjesta u kući, a poželjno je da je to radni stol u vlastitoj sobi. Ukoliko dijete nema vlastitu sobu ili ju dijeli s braćom ili sestrama, poželjno je da se odredi mjesto u kući s kojeg će moći svaki dan pratiti nastavu. U tom slučaju dijete će to mjesto asocirati na rad i školu te će se lakše moći usmjeriti i koncentrirati na online nastavu.
2. Dijete će boraviti puno kod kuće i pred ekranom, stoga je važno osigurati djetetu boravak na zraku što će doprinijeti fizičkoj i psihičkoj dobrobiti.
3. Moguće je da će djetetu nedostajati socijalni kontakt kojeg ima svakodnevno u školi, stoga mu omogućite da stupi u kontakt s prijateljima online ili da prošeće s jednim od prijatelja vani na otvorenom uz siguran razmak.
4. Probajte napraviti vlastiti raspored za dan kako bi dijete imalo strukturu u danu i sačuvajte rutinu. Podijelite aktivnosti na obavezne (online škola, čišćenje, zadaća) i zabavne (igra, film…). Neka dan teče toliko uobičajeno koliko je moguće.
5. Potaknite dijete da pronađe aktivnost koju može raditi kod kuće. Primjerice, igrati društvene igre, čitati knjigu, pronaći novi hobi, rješavati križaljke ili sudoku, ostati fizički aktivan putem vježbanja ili plesa.
6. Imajte razumijevanja da poneka djeca teže podnose online nastavu. Istraživanja su pokazala da online nastava može kod učenika izazvati frustraciju, zbunjenost pa čak i smanjiti volju za učenjem (Zhang, Zhao i sur., 2004). Pružite djeci podršku i probajte objasniti da je to trenutno tako jer čuvamo svoje zdravlje i zdravlje drugih ljudi.
7. Educirajte dijete na način koji odgovara dobi djeteta. Objasnite što može učiniti da zaštiti sebe i druge kako bi imalo osjećaj kontrole nad situacijom.
LITERATURA:
Zhang, D., Zhao, J. L., Zhou, L., & Nunamaker, J. F. Jr. (2004). Can e-learning replace classroom learning? Communications of the ACM, 47(5), 75-79.
Petrić Maršić, M., Novak, S., Skelin, M. i Vorgić Krvavica, R. (2020). Psihološki aspekti online nastave.